eTrucks.pl • Od 17 lat najlepsze forum z modami do ETS1, GTS, ETS2, ATS, ST

Pełna wersja: I września - Rocznica II WŚ i rozpoczęcie roku szkolnego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

CzesieK_BS

Wczoraj miała miejsce już 75 rocznica II Wojny Światowej. Ta rocznica jest ważna dla każdego Polaka. Każdego roku o godzinie 12 w każdym mieście i wsi słychać syreny upamiętniające tą datę. Dla mnie ta data jest szczególnie ważna ponieważ mój dziadek walczył na wojnie i do dzisiaj nie wiadomo co się z nim stało. Wiemy tylko tyle, że przeżył na wojnie lecz niestety został prawdopodobnie o coś oskarżony i niestety nie wiadomo co dalej. Mój tata urodził się podczas wojny i dobre jest tylko to, że nie pamięta tych strasznych wydarzeń. II Wojna Światowa to największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku, obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym raptem 110 mln z bronią. Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku – atak Niemiec na na nasz kraj. 3 września przystąpiły do wojny Wielka Brytania i Francja. Niektórzy historycy za początek wojny światowej uznają wojnę chińsko-japońską, rozpoczętą 7 lipca 1937 roku najazdem wojsk japońskich, jednakże aż do 1941 roku konflikt ten pozostawał lokalny. W historiografii radzieckiej istniało pojęcie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, rozpoczętej 22 czerwca 1941 roku atakiem niemieckim. Dla Amerykanów wojna rozpoczęła się 7 grudnia 1941 roku, wraz z japońskim atakiem na Pearl Harbor. Największym bólem dla Polaków nie był wcale atak Niemców, chociaż oczywiście nie można tego nazwać niczym dobrym to raczej najbardziej podcinającym na skrzydła był fakt sprzedania nas przez Anglików i Francuzów. Swoją drogą Francuzi mieli wtedy najbardziej liczebną i najlepiej wyposażoną armię na świecie, a poddali się raptem po paru dniach. Gdzie garstka ludzi potrafiła utrzymać tak długo Westerplatte. Ale wracając do wątku głównego, prawdopodobnie Nie było by tak wielkich strat w ludziach gdyby nie to, że umowa ze wcześniej wspomnianymi Anglikami i Francuzami o pomocy nam ale tylko w przypadku kiedy Polska będzie się starać utrzymać granice. Więc została Polska Armia na oddziały, które miały bronić zachodniej granicy. Gdyby pomoc Anglików nadeszła losy wielu ludzi, wielu kobiet i dzieci oraz wielu mogły by wyglądać zupełnie inaczej. Ale to tylko spekulacje. Może, dobrze że tak było.

Pozdrawiam.

Piter

Temat rzeka Czesiu,odpowiadający moim zainteresowaniom zresztą.
Mieszkam w województwie Swiętokrzyskim gdzie są bardzo silne tradycje partyzanckie.
No i mordów na cywilach też u nas nie brakowało,Michniów to tylko jedna z nich,bardzo brutalna.
Tak że wojnę pamięta się tu u nas doskonale.
Wspaniały i upamiętniający temat Czesiu - ja również mam w swojej rodzinie wojenne dramaty - mój dziadek na 5 lat trafił do jednego z najcięższych obozów - Mauthausen, gdzie udało mu się przeżyć, i doczekać wyzwolenia przez amerykanów.

Cześć Pamięci wszystkich poległych i ocalałych w czasie II wojny światowej.
1 września 2014 roku to ja awansowałem na gimbusa. :E :E :E
Ja powiem tyle. Dzięki za temat. Bardzo ładnie opisane.

Stoneridge

Smieszne Perkins. Czesiu temat godny uwagi ! Smile Pamiętajmy [*]

Doriandu30

Tutaj nie ma co sobie śmiechu robić bo ktoś tego dnia awansował na " gimbusa ". Pomyślcie sobie ile osób poległo żołnierzy a ile cywili?. Ile milionów istnień odeszło z tego świata przez wojnę.. mojego dziadka tata trafił do Pawiaka w Warszawie.. A Jego zona do Treblinki. Obydwoje przeżyli lecz jego zona trafiła do Auschwitz.. Również przeżyła miałem zaszczyt ich jeszcze poznać gdy się urodziłem gdy Dziadka Tato opowiadał o tym jak wysadzali radiostacje niemieckie.. tory, i robił to wszystko aby wyzwolić nasz naród. Kiedy ludzie wychodzili z obozów i wracali do domów widzieli wszędzie góry trupów.. Tego widoku nie da się opisać. Ale w naszym Państwie zawsze tak było że ktoś nam zawsze chciał zabrać wolność.. Ta data powinna być znana przez każdego.

Oddajmy cześć osobom poległym które poległy za nasz Naród. Po to aby inne pokolenie było wolne.. [*]

Stoneridge

[*], [*], [*]
piter potwierdzam to co powiedziałeś , data szczegolnie ważna tylko zastanawia mnie czemu akurat w tak tragiczna date rozpoczyna sie nowy rok szkolny?

CzesieK_BS

Od zawsze, znaczy nie wiem kiedy dokładnie, zaczyna się tego dnia rok szkolny w Polsce.
Przekierowanie