eTrucks.pl • Od 16 lat najlepsze forum z modami do ETS1, GTS, ETS2, ATS, ST
Procesory szaleją przy podłączonym zasilaniu - Wersja do druku

+- eTrucks.pl • Od 16 lat najlepsze forum z modami do ETS1, GTS, ETS2, ATS, ST (http://etrucks.pl)
+-- Dział: Euro Truck Simulator 2
(/forum-288.html)
+--- Dział: Pomoc dla graczy (/forum-193.html)
+---- Dział: Pomoc (/forum-243.html)
+---- Wątek: Procesory szaleją przy podłączonym zasilaniu (/thread-52788.html)

Strony: 1 2


Procesory szaleją przy podłączonym zasilaniu - agula94 - 10/03/2021 08:41 PM

Mam problem. Może mógłby ktoś mi pomóc. Otóż gdy podłączę swojego laptopa do zasilania to procesor w trakcie gry automatycznie przyspiesza co niestety konsekwencją jest to że gra ETS2 mi crashuje. Natomiast gdy jadę na samej baterii, tego problemu nie ma. Co mogę zrobić. Proszę pomóżcie. System Windows 10.


RE: Procesory szaleją przy podłączonym zasilaniu - superpiotr4 - 27/03/2021 10:51 AM

(10/03/2021 08:41 PM)agula94 napisał(a):  Mam problem. Może mógłby ktoś mi pomóc. Otóż gdy podłączę swojego laptopa do zasilania to procesor w trakcie gry automatycznie przyspiesza co niestety konsekwencją jest to że gra ETS2 mi crashuje. Natomiast gdy jadę na samej baterii, tego problemu nie ma. Co mogę zrobić. Proszę pomóżcie. System Windows 10.

Bardzo proste. Tutaj musi być, albo problem z procesorem, albo zasilacz. Jednak, skoro procesor normalnie działa przy normalnej baterii, oznacza to, że zasilacz jest do WYRZUCENIA. Radzę zrobić to szybko, gdyż laptop może się spalić.


RE: Procesory szaleją przy podłączonym zasilaniu - bikbiker - 27/03/2021 11:58 AM

A może problem nie tkwi w zasilaczu a w planie zasilania. Kiedy laptop korzysta z baterii najczęściej ustawia sobie oszczędność energii żeby wydłużyć czas pracy. W takim trybie najczęściej taktowanie procesora nie podnosi się. Kiedy laptop podłączony jest do zasilacza, zapewne zmienia się jego plan na wydajniejszy który zezwala już na podniesienie zegarów procesora.

Sprawdź trzeba jak wyglądają temperatury podczas grania na zasilaczu. Podczas szybszej pracy procesora wydziela się więcej ciepła i może się on przegrzewać. Może właśnie to powoduje błędy.


RE: Procesory szaleją przy podłączonym zasilaniu - Deczor - 27/03/2021 03:51 PM

Nic Ci się nie spali, każdy komp ma zabezpieczenie termiczne które w momencie krytycznym powoduje właśnie crasha. Prawdopodobieństwo pójścia czegoś z dymem jest znikome. Też obstawiam że podczas podłączenia zasilacza uzyskuje większą wydajność co powoduje wyższą temperaturę do maksymalnego bezpiecznego działania z tego powodu następuje pewnie restart. Jak lapek nie jest nowy to prawdopodobnie nazbierało się syfu który trzeba wyczyścić, może trzeba będzie wymienić pastę termoprzewodzącą pomiędzy procesorem, układem graficznym a radiatorami czyli elementami które odprowadzają ciepło. Jak nie masz o tym pojęcia radzę poszukać dobrego serwisanta. Sprawdź po crashu czy obudowa od spodu i od klawiatury nadmiernie się nie nagrzała, również czy wszystkimi kratkami w obudowie nie dmucha gorące powietrze,będą to oznaki niesprawnego układu chłodzenia, staraj się zawsze trzymać laptopa na twardej płaskiej powierzchni na przykład biurku, nigdy na kolanach czy kołdrze, możesz do testu podłożyć nawet dwa korki pod tylne nóżki laptopa aby zwiększyć przestrzeń pomiędzy blatem a komputerem, do grania można nawet stosować specjalne podkładki pod laptopa z wentylatorami które dmuchają powietrze chłodząc przy tym sprzęt. Posłuchaj również czy wentylator pracuje, podczas grania wnętrze od układów które obciążają komputer nagrzewa się i powinien pracować coraz szybciej i głośniej aż do pełnych obrotów i być wyraźnie słyszalny, jeżeli jest kompletna cisza prawdopodobnie oznacza to że padł i stoi w miejscu nie spełniając swojej funkcji więc konieczna będzie wymiana. Możesz użyć jakiegoś programu jak na przykład Core Temp który jest darmowy i monitorować temperaturę procesora. Pograć chwilę, zatrzymać grę, Alt + Tab i sprawdzić wartości czy nie są za wysokie. Życzę szczęścia i powodzenia podczas testów.


RE: Procesory szaleją przy podłączonym zasilaniu - superpiotr4 - 28/03/2021 10:36 PM

(27/03/2021 03:51 PM)Deczor napisał(a):  Nic Ci się nie spali, każdy komp ma zabezpieczenie termiczne które w momencie krytycznym powoduje właśnie crasha. Prawdopodobieństwo pójścia czegoś z dymem jest znikome. Też obstawiam że podczas podłączenia zasilacza uzyskuje większą wydajność co powoduje wyższą temperaturę do maksymalnego bezpiecznego działania z tego powodu następuje pewnie restart. Jak lapek nie jest nowy to prawdopodobnie nazbierało się syfu który trzeba wyczyścić, może trzeba będzie wymienić pastę termoprzewodzącą pomiędzy procesorem, układem graficznym a radiatorami czyli elementami które odprowadzają ciepło. Jak nie masz o tym pojęcia radzę poszukać dobrego serwisanta. Sprawdź po crashu czy obudowa od spodu i od klawiatury nadmiernie się nie nagrzała, również czy wszystkimi kratkami w obudowie nie dmucha gorące powietrze,będą to oznaki niesprawnego układu chłodzenia, staraj się zawsze trzymać laptopa na twardej płaskiej powierzchni na przykład biurku, nigdy na kolanach czy kołdrze, możesz do testu podłożyć nawet dwa korki pod tylne nóżki laptopa aby zwiększyć przestrzeń pomiędzy blatem a komputerem, do grania można nawet stosować specjalne podkładki pod laptopa z wentylatorami które dmuchają powietrze chłodząc przy tym sprzęt. Posłuchaj również czy wentylator pracuje, podczas grania wnętrze od układów które obciążają komputer nagrzewa się i powinien pracować coraz szybciej i głośniej aż do pełnych obrotów i być wyraźnie słyszalny, jeżeli jest kompletna cisza prawdopodobnie oznacza to że padł i stoi w miejscu nie spełniając swojej funkcji więc konieczna będzie wymiana. Możesz użyć jakiegoś programu jak na przykład Core Temp który jest darmowy i monitorować temperaturę procesora. Pograć chwilę, zatrzymać grę, Alt + Tab i sprawdzić wartości czy nie są za wysokie. Życzę szczęścia i powodzenia podczas testów.

To też zależy od zasilacza. Jeżeli ten zasilacz jest na tzw. czarnej liście, problemy mogą być ogromne. Coś o tym wiem... Smile Na przykład, z mojego starego zasilacza za niecałe 60 zł, strasznie jechało spalenizną. Tu nawet nie chodzi o temperatury. Tu chodzi o samo zepsucie komputera poprzez wydzielanie niekontrolowanie energii. Też jeszcze uwagę zwraca fakt, że nie znamy dokładnego modelu komputera, czy to nie jest 20 letni komputer, czy może 5 letni?


RE: Procesory szaleją przy podłączonym zasilaniu - bikbiker - 29/03/2021 03:31 PM

(28/03/2021 10:36 PM)superpiotr4 napisał(a):  To też zależy od zasilacza. Jeżeli ten zasilacz jest na tzw. czarnej liście, problemy mogą być ogromne. Coś o tym wiem... Smile Na przykład, z mojego starego zasilacza za niecałe 60 zł, strasznie jechało spalenizną. Tu nawet nie chodzi o temperatury. Tu chodzi o samo zepsucie komputera poprzez wydzielanie niekontrolowanie energii. Też jeszcze uwagę zwraca fakt, że nie znamy dokładnego modelu komputera, czy to nie jest 20 letni komputer, czy może 5 letni?

Zauważ, że autor wątku pisze o laptopie. Więc jest to zasilacz do laptopa a nie do komputera stacjonarnego a chyba takich dotyczy czarna lista. Czy zasilacz jest oryginalny tego nie wiemy, ale przy tego typu konstrukcji jaką są komputery przenośne, główną przyczyną błędów podczas dużego obciążenia, są zbyt wysokie temperatury.


RE: Procesory szaleją przy podłączonym zasilaniu - superpiotr4 - 29/03/2021 07:34 PM

(29/03/2021 03:31 PM)bikbiker napisał(a):  
(28/03/2021 10:36 PM)superpiotr4 napisał(a):  To też zależy od zasilacza. Jeżeli ten zasilacz jest na tzw. czarnej liście, problemy mogą być ogromne. Coś o tym wiem... Smile Na przykład, z mojego starego zasilacza za niecałe 60 zł, strasznie jechało spalenizną. Tu nawet nie chodzi o temperatury. Tu chodzi o samo zepsucie komputera poprzez wydzielanie niekontrolowanie energii. Też jeszcze uwagę zwraca fakt, że nie znamy dokładnego modelu komputera, czy to nie jest 20 letni komputer, czy może 5 letni?

Zauważ, że autor wątku pisze o laptopie. Więc jest to zasilacz do laptopa a nie do komputera stacjonarnego a chyba takich dotyczy czarna lista. Czy zasilacz jest oryginalny tego nie wiemy, ale przy tego typu konstrukcji jaką są komputery przenośne, główną przyczyną błędów podczas dużego obciążenia, są zbyt wysokie temperatury.
Akurat nie wiedziałem, że zasilacze komputera stacjonarnego są na czarnej liście, ale jeżeli autor tego wątku posiada zasilacz za około 60 zł, to powiedzmy szczerze, raczej grozi to spaleniem sprzętu, gdyż bardzo nieproporcjonalnie jest przekazywana energia prąd-sprzęt. I co warto zauważyć, jak sama autorka wątku napisała, po podpięciu zasilacza coś niedobrego dzieje się z procesorem, co potwierdza moją teorię.


RE: Procesory szaleją przy podłączonym zasilaniu - agula94 - 29/03/2021 09:58 PM

To jest laptop około 5 letni. Zasilacz był w komplecie z laptopem. Pogrzebałam trochę w wydajnościach. Jest ciut lepiej bo crash pojawia się po ok 10 minutach a nie ledwo 2. No ale się pojawia. I to właśnie na zasilaniu


RE: Procesory szaleją przy podłączonym zasilaniu - superpiotr4 - 30/03/2021 07:14 AM

(29/03/2021 09:58 PM)agula94 napisał(a):  To jest laptop około 5 letni. Zasilacz był w komplecie z laptopem. Pogrzebałam trochę w wydajnościach. Jest ciut lepiej bo crash pojawia się po ok 10 minutach a nie ledwo 2. No ale się pojawia. I to właśnie na zasilaniu

Ja stawiam10/10 , że coś jest niedobrego z zasilaczem. Ale mam jeszcze pytanie: na jakim planie energii pracujesz? Wiem, że też o to ktoś pytał, ale jeżeli jest na oszczędzaniu energii, to też mogą być problemy. Spróbuj zmienić tryb ustawienia planu zasilania. Mam jeszcze pytanie, bo mówiłaś, że ten zasilacz był w zestawie .... Czy ty ten laptop kupowałaś w sklepie, czy może jest używany? Bo być może parametry komputera i zasilacza się nie zgadzają. Tak strzelam. Warto spróbować wymienić, zgodnie z odpowiednimi parametrami umieszczonymi, w przypadku mojego modelu pod spodem obudowy sprzętu. Tylko nie polecam kupować używanych, lepiej jest w sklepie. Daj znać, czy plan zasilania po zmianie wpływa coś na grę. Jeżeli wpływa to w porządku, a jeżeli nie, to znaczy, że coś się na pewno dzieję z zasilaczem. Albo graj na baterii Smile Oczywiście mój taki ponury żart. Smile


P.S: Spróbuj też przed ewentualną podmianką zasilacza, sposobu Deczora, czyli sprawdz, czy w lapku nie ma żadnego syfu, przeczyść sprężonym powietrzem, jeżeli umiesz, jeżeli nie to ewentualnie do serwisu. Albo tą pastę termoprzewodzącą. Ceny nie powinny być wysokie, tak patrzę sobie 80-120 zł, może nawet więcej, mniej, warto. Za około od 50 zł do 80 zł, to też zależy, gdzie krzyczą, możesz ewentualnie zrobić diagnostykę sprzętu.


RE: Procesory szaleją przy podłączonym zasilaniu - agula94 - 30/03/2021 02:32 PM

A jak mogę zmienić te ustawiania zasilania? System Windows 10