eTrucks.pl • Od 16 lat najlepsze forum z modami do ETS1, GTS, ETS2, ATS, ST
Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - Wersja do druku

+- eTrucks.pl • Od 16 lat najlepsze forum z modami do ETS1, GTS, ETS2, ATS, ST (http://etrucks.pl)
+-- Dział: Euro Truck Simulator 2
(/forum-288.html)
+--- Dział: Pomoc dla graczy (/forum-193.html)
+---- Dział: Pomoc (/forum-243.html)
+---- Wątek: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? (/thread-52897.html)

Strony: 1 2 3


Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - jarson - 15/04/2021 02:00 PM

Nie zauważyłem, by na forum był jeden ogólny wątek dotyczący NIE TEGO, jakie parametry w ustawieniach graficznych obniżyć w związku ze spadkiem ilości klatek na sekundę, itp., ale TEGO, co w konfiguracji danego komputera gracz powinien ulepszyć, by dalej cieszyć się grą bez dostosowywania (obniżania) ustawień grafii do rosnących wymagań gry.

Mam pomysł, by w tym wątku gracze (którzy tak jak ja nie do końca orientują się, która część w komputerze ma wpływ na co w grze) dzielili się tym, jakie po danej aktualizacji napotkali problemy m.in. z płynnością gry oraz podawali główne parametry swojego sprzętu (system operacyjny, RAM, procesor, karta graficzna). W odpowiedziach ktoś, kto się na tym zna, mógłby wskazywać, który konkretnie element należałoby zupgreadować, by dalej cieszyć się grą na preferowanych ustawieniach.

Zacznę!

Problem:
Po aktualizacji 1.40 gra mocno klatkuje na zatłoczonych skrzyżowaniach (migające kierunkowskazy), na skrzyżowaniach w mocno oświetlonych tunelach (podziemne ronda między Stavanger i Bergen) oraz w momencie mijania jakichś jednostek specjalnych z migającymi kogutami (wydarzenia losowe) - co ciekawe problem nie występuje, gdy mijam zestawy AI z włączonym migającym pomarańczowym światłem ostrzegawczym. Poza tym gra działa płynnie zarówno w trasie jak i w miastach.

Ustawienia graficzne:
Głównie na wysokich i ultra (cel wątku - pomoc w pozostaniu na preferowanych ustawieniach, a nie "co trzeba by obniżyć).

Sprzęt:
Windows 7
RAM 8GB
Procesor Intel Core i-5 2400 3.10 GHz
Grafika NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti

Jakie wskazania? Przejść na Windows 10, dokupić RAMu, zmienić procesor na i-7, czy może odkładać na kartę graficzną? Big Grin


RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - topiq - 15/04/2021 04:35 PM

Odłóż najlepiej na całą nową platformę. Procesor już dość leciwy, grafika sporo nowsza w full HD jeszcze powinna sobie dać radę.


RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - jarson - 15/04/2021 05:00 PM

(15/04/2021 04:35 PM)topiq napisał(a):  grafika sporo nowsza w full HD jeszcze powinna sobie dać radę.
Jeszcze? Masz na myśli w wypadku wymiany wyłącznie grafiki?


RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - RadolSzczecin - 15/04/2021 06:23 PM

Nie wiadomo jaki dokładnie i konkretnie ma model tej karty graficznej (parametry) tzn ile ma pamięci i jakiej.

Mając taki zestaw i takie "problemy" to bym zaczął powoli najpierw od:
1) Grę zainstalować na dysku SSD
2) dokupić 8 Gb pamięci i przejść na Windows 10
3) wymiana procka, aczkolwiek zostawił bym sobie go kompletnie na samym końcu wymian.Za nim zabrał bym sie za procek to....karta graficzna.

W grze nawet super procesor nie pomoże tyle co lepsza karta graficzna.
Z resztą to też trzeba wiedzieć jaki najlepszy procek mozesz wsadzić do tego socket'u jaki masz na płycie głównej....wiec procek zostawił bym na sam koniec.

Karta graficzna to zawsze największy wydatek dlatego pisze o nim na końcu.
Te 1050 Ti są czesto gorsze wydajnościowo w grach niż moja leciwa GTX 970 ale to trzeba by zobaczyć dokłądnie parametry.

Reasumujac - zacznji od mniejszych rzeczy i mniej kosztownych.
Czy to przesiadka na dysk SSD, czy to więcej pamięci oraz nowy system Win10 i tak nie zaszkodzi a na pewno pomoże.


RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - Iśmik - 15/04/2021 06:58 PM

1050Ti jest bardzo słaba pod etsa. ETS2 to gra używająca głównie grafikę. Po przesiadce z 970 na 1660S różnica jest kolosalna (różnica 15-25fps). Do tego warto zmienić platformę na DDR4 i procesor 9-10gen od Intela. Aktualnie i5 10gen można kupić za 650 zł nowe z gwarancją, więc warto się zainteresować tym. Niestety kupowanie grafiki w tym momencie to totalny bezsens. Ceny grafik są wyższe 2-3 razy od tego co było jeszcze pod koniec 2020 roku. 1660S kupiłem nową za 750 zł, a tymczasem ludzie sprzedają używane po 2500 zł


RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - Tedy - 15/04/2021 07:14 PM

Mam właśnie GeForce GTX 1050Ti 4GB z najnowszymi sterownikami, system Win 10 Home, Intel Cor i5 4570 3.20 Ghz, 8 GB RAM i dysk SSD i praktycznie nie mam żadnych przycinek a wszystko mam w grze na full i gra chodzi płynnie. Faktem jest, że jak miałem mapy PM i PR to przycinki były choć też nie tak często. Natomiast jak miałem stary dysk HDD to spadki fps były duże.


RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - adamets2 - 15/04/2021 07:27 PM

(15/04/2021 06:58 PM)Iśmik napisał(a):  1050Ti jest bardzo słaba pod etsa. ETS2 to gra używająca głównie grafikę. Po przesiadce z 970 na 1660S różnica jest kolosalna (różnica 15-25fps). Do tego warto zmienić platformę na DDR4 i procesor 9-10gen od Intela. Aktualnie i5 10gen można kupić za 650 zł nowe z gwarancją, więc warto się zainteresować tym. Niestety kupowanie grafiki w tym momencie to totalny bezsens. Ceny grafik są wyższe 2-3 razy od tego co było jeszcze pod koniec 2020 roku. 1660S kupiłem nową za 750 zł, a tymczasem ludzie sprzedają używane po 2500 zł

Miałem dokładnie 1050Ti i 30.12.20 kupiłem sobie 1660Ti (cena był już wtedy wysoka bo 1800zł, ale teraz jest jeszcze gorzej Smile )

Bez modów w rozdzielczości 1440p na 1.39 było stabilne 60fps (czasami 30-40 w miastach)... Nie próbowałem nawet modów... Na 1660 Ti bez modów jest 120fps, a z modami ok 60fps choć musiałem minimalnie zmienić ustawienia graficzne np. w lusterkach obniżyć o 1 wartość... Najbardziej obciąża grę traffic, a mam od jeiziccata sporo modów na traffic... Oczywiście razem z modami mapowymi itd... Na 1050Ti to była by porażka, no chyba, że bym zmniejszył bardzo ustawienia, skalowanie i rozdzielczość...

Reasumując 1050Ti tak, ale do gry bez modów. Z modami nie da rady. Na chwilę miałem na 1050Ti zainstalowany wyłącznie winter mod i paris rebulding i potrafiło mi spaść do 15 fpsów, a gdzie mody na traffic, na ciężarówki, PM i inne mody mapowe ?


RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - Drax. - 15/04/2021 07:46 PM

Najlepiej to zacznij odkładać na zupełnie nowy komputer. Socket na procek masz stary i wymiana na jakiś mocnejszy procek i tak byłaby nieopłacalna na większą ilość czasu a grafiki nie wiadomo kiedy wrócą do normalnych cen.
A co do ustawień w grze to polecam po prostu skalowanie zmniejszyć. Nie robi to aż tak dużej różnicy dla oka a efekt w FPSach jest ogromny. U mnie zmiana z 400% na 150% daje jakieś 30 klatek, a latam na kilku modach graficznych z reshade'm.


RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - jarson - 15/04/2021 08:02 PM

Dzięki serdeczne wszystkim za przydatne rady! Choć nie powiem, dziwi mnie nieco opinia, że moja karta graficzna jest bardzo słaba pod ETSa. Do 1.39 w zasadzie wszystko miałem na maxa, oprócz synchronizacji pionowa (ustawienie ekonomiczne) i ETS oraz ATS hulały aż miło.

Uwzglednię radę, by stopniowo zmieniać od najtańszych elementów, chyba że pociągnę temat całkowitej wymiany skrzyni. Mam namiary na fajną firmę w Chorzowie - młode chłopaki składają z używanych części komputery pod konkretne wymagania zamawiającego. Obecnego mam już ponad trzy lata, też od nich i ogólnie komp śmiga, ale wymagania SCSu rosną Smile


RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - adamets2 - 16/04/2021 12:51 AM

(15/04/2021 08:02 PM)jarson napisał(a):  Dzięki serdeczne wszystkim za przydatne rady! Choć nie powiem, dziwi mnie nieco opinia, że moja karta graficzna jest bardzo słaba pod ETSa. Do 1.39 w zasadzie wszystko miałem na maxa, oprócz synchronizacji pionowa (ustawienie ekonomiczne) i ETS oraz ATS hulały aż miło.

Uwzglednię radę, by stopniowo zmieniać od najtańszych elementów, chyba że pociągnę temat całkowitej wymiany skrzyni. Mam namiary na fajną firmę w Chorzowie - młode chłopaki składają z używanych części komputery pod konkretne wymagania zamawiającego. Obecnego mam już ponad trzy lata, też od nich i ogólnie komp śmiga, ale wymagania SCSu rosną Smile

Wg mnie do podstawowej wersji gry od SCS (pod 1.39 / nie wiem czy też pod 1.40) nie jest słaba i grałem na max ustawieniach z 60fps. Rzadko mi spadało do 40fps. Miałem nawet wyższe ustawienia niż obecnie bo wszystko na max, a teraz dwa ustawienia o oczko niżej...

Tak jak pisałem wcześniej - wszystko zależy czy grasz z modami i jakimi modami i ile ich masz... Mody wszystko zmieniają... Tak więc karta jaką masz do ETS2 jest całkowicie wystarczająca na max, ale nie do ETS2+ wiele modów...

Od września do grudnia 2020 grałem sobie w ETS2 od studia na GTX1050Ti i było super. Wymieniłem na 1660Ti i zaczęły się problemy bo wrzuciłem wielką mapę combo + mody na traffic i naczepy i jak przejeżdżałem przez granicę grecko- macedońską i jak ustawił się po obu stronach korek to mimo 1660Ti fps mi spadły do 15.... I musiałem iść na kompromisy... Trochę usunąłem modów na naczepy, obniżyłem jakość w lusterkach i coś jeszcze i obecnie jest komfortowo... Na 1050Ti ledwo dodałem mod na zimę i już miałem 20fps... A na tym co teraz gram to zakładam, że było by 10fps... Ale nie mówimy o grze ze studia... Jeszcze nie grałem w ATS ale zakładam, że sprawa ma się identycznie... Bez modów - ok, z modami - nie...

Ja też gram na skalowaniu 200% i na 400% nie widziałem dużej różnicy, ale może to dlatego, że gram na TV 75' z najwyższej półki, który i tak wszystko obrabia i skaluje do 4K ....