Logowanie Zarejestruj


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nie wykrywa 16 GB pamięci
Autor Wiadomość
RadolSzczecin Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd:
Liczba postów: 944
Dołączył: 07/12/2014
Reputacja: 75
Podziękował: 1
Podziękowano mu 2598 raz(y)
Post: #1
Nie wykrywa 16 GB pamięci
Mam problem, a w sumie to kumpel który podrzucił mi swój komputer dzisiaj po kupnie dodatkowej kości pamięci 8 GB
Otóż bios wykrywa tylko 8 GB, w systemie pokazuje "zainstalowane 16 GB (dostępne 8 GB )"

Windows 7 64-bit

W programie AIDA64 czy CPU-Z widać oba banki pamięci,choć w AIDA64  i tak pokazuje że ma tylko 8 GB (niżej wyszczególnione obie kości)
http://s8.postimg.org/fbo4iff1h/Bez_nazwy_1.jpg

Kości pamięci są identyczne co widać na obrazku, gdyż dokładnie tak mu poradziłem dokupić identyczną jaką już posiada.

Płyta główna to MSI: tutaj specyfikacja: (wyraźna obsługa do 16 GB)
http://www.cpu-upgrade.com/mb-MSI/760GM-P23_(FX).html

Bios płyty głównej został update'owany do najnowszej wersji specjalnym programem dołączonym do płyty.
Wszystko przebiegło bez problemów.
Kości pamięci dla pewności zamieniłem też miejscami.

Macie jakieś pomysły, bo mi sie wyczerpały?

p.s.
Zaznaczam ze znam się trochę a nawet bardziej na komputerach i jeśli się pytam to naprawdę wyczerpałem wszelkie możliwości.
W Bios'ie nie za bardzo widze w ogóle opcje dotyczące pamięci co bym mogł coś zmienić. (tylko częstotliwość)
Jedynie tylko dokładne info odnośnie modeli i tam pokazuje mi właśnie specyfikacje obu kości pamięci - każdą z osobna.
10/09/2015 08:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
brejalis
Gość
Gość

Skąd:
 
Podziękował:
Podziękowano mu raz(y)
Post: #2
RE: Nie wykrywa 16 GB pamięci
A jaki masz procesor? Bo może nie obsługiwać 16 GB pamięci albo 2 slotów na RAM. Potrzebny jest dokładny model
10/09/2015 08:16 PM
Odpowiedz cytując ten post
RadolSzczecin Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd:
Liczba postów: 944
Dołączył: 07/12/2014
Reputacja: 75
Podziękował: 1
Podziękowano mu 2598 raz(y)
Post: #3
RE: Nie wykrywa 16 GB pamięci
Chyba raczej obsługuje:
QuadCore AMD FX-4300

Tu mnie zagiąłeś bo akurat nie wiem nawet gdzie wśród wielu danych w różnych programach to wyczytać.

p.s.
To nie ja mam tylko kumpel Smile ja ten komputer co jakiś czas mu naprawiam Tongue

EDIT:
Z zachowania i podawanych danych to też wnioskuje jakby czytał pamięć tylko zawsze z jednego slotu - choć w samym windowsie pokazuje "zainstalowane 16 GB" i niby wszędzie pokazuje oba banki pamięci to jednak "czyta" jako dostępną tylko jedną.
"Zainstalowane 16 GB (Dostępne 8 GB)"

W sumie nie wiedziałem nawet że procek może to blokować.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10/09/2015 08:27 PM przez RadolSzczecin.)
10/09/2015 08:23 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
brejalis
Gość
Gość

Skąd:
 
Podziękował:
Podziękowano mu raz(y)
Post: #4
RE: Nie wykrywa 16 GB pamięci
No ja wyczytałem że obsługuje do 32 GB pamięci i na 2 sloty (chociaż nie wiem na ile jest to prawda bo AMD nie chce tego podawać Undecided ), więc może do złego slotu kumpel kość wsadził... Big Grin... Ale moment, procesor chyba obsługuje pamięć tylko @ 1866 MHz, więc już wiem chyba, gdzie tkwi diabeł (w szczegółach Big Grin ) Albo zły jest sterownik do procesora, zaktualizuj i napisz czy cały czas jest 8 GB.
A, i jeszcze jedno: jak możesz sprawdzić to podaj dokładnie jaką kość włożył kolega, bo może chipset jej nie obsługiwać (wiem, namnożyło się przyczyn, ale już myślę o swoim kompie i jak kupić coś dobrego Big Grin )

EDIT: Zresztą i tak płyta obsługuje pamięć do 1333 MHz i dlatego może jej nie czytać, kolejna rzecz do sprawdzenia
10/09/2015 08:39 PM
Odpowiedz cytując ten post
djdarklighter Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd: Kielce PL
Liczba postów: 819
Dołączył: 04/03/2015
Reputacja: 62
Podziękował: 766
Podziękowano mu 912 raz(y)
Post: #5
RE: Nie wykrywa 16 GB pamięci
Mnie przychodzi do głowy na tą chwilę mapowanie pamięci w biosie - przełączenie na "enabled".

ATS
Peterbilt 389 modified by Viper2
ETS2
Scania T by RJL
10/09/2015 08:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
brejalis
Gość
Gość

Skąd:
 
Podziękował:
Podziękowano mu raz(y)
Post: #6
RE: Nie wykrywa 16 GB pamięci
Borsuk jak są 2 banki / sloty na płycie i 2 kości włożone to po co to pytanie? A to czemu np. i5-4460 ma ograniczenie do 32 GB tak jak i ten? Zrobiłbyś kompa z nawet 40 i jakby nie czytało całości, to wtedy byłoby coś takiego, co nie? Chyba że robiłeś taką kombinację i działało, to wtedy przepraszam (ale to czemu każdy procesor ma limit?)
A wracając: najpewniej jest to wina (dla mnie) niespójności taktowania pamięci, bo płyta obsługuje do 1333 MHz, a ma kości 1600; albo też kość, której chipset na płycie nie obsługuje (np. Kingston Fury czy Savage na chipsecie płyty H81 czy B85 - może nie działać)
10/09/2015 08:51 PM
Odpowiedz cytując ten post
RadolSzczecin Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd:
Liczba postów: 944
Dołączył: 07/12/2014
Reputacja: 75
Podziękował: 1
Podziękowano mu 2598 raz(y)
Post: #7
RE: Nie wykrywa 16 GB pamięci
(10/09/2015 08:39 PM)brejalis napisał(a):  EDIT: Zresztą i tak płyta obsługuje pamięć do 1333 MHz i dlatego może jej nie czytać, kolejna rzecz do sprawdzenia

Trochę to bez sensu bo obie kości po 8 GB mają identycznie parametry, więc co ma wspólnego obsługa plyty głównej jak do tej pory jedną pamięć widziała i widzi i obsługuje (tak samo tą nową)
W programie AIDA64 mam podane parametry pamięci:
DDR-3 1600 ( 800 MHz )

Image

Obie kości poprawnie działają (wymieniałem miejscami) - ale jakby osobno.
Wyraźnie w systemie jest napisane że obsługiwane jest 8 GB choć rozpoznawane jest że "siedzi" łącznie 16 GB

Dodam że obie kości są całkowicie identyczne (GEIL) co z resztą widać po parametrach na obrazku pokazanym wcześniej.

(10/09/2015 08:43 PM)Borsuk napisał(a):  Być może głupie pytanie ale w których bankach masz umieszczone kości pamięci? Akurat procesor nie ma nic wspólnego z obsługiwaną wielkością RAMu, ograniczeniem może być np. chipset ale nie procesor.

Mam na plycie tylko 2 jednakowe sloty na pamięci.
Każda działa poprawnie na każdym slocie i rozpoznawane w sytemie jest 16 GB lecz zaznaczone że dostępne tylko 8 GB
W Biosie o dziwo też tylko widać 8 GB.

p.s.
Sprawdze i poczytam co z tym prockiem
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10/09/2015 09:59 PM przez RadolSzczecin.)
10/09/2015 09:14 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
RadolSzczecin Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd:
Liczba postów: 944
Dołączył: 07/12/2014
Reputacja: 75
Podziękował: 1
Podziękowano mu 2598 raz(y)
Post: #8
RE: Nie wykrywa 16 GB pamięci
Dla pewności MemTest wczoraj zrobiłem i wsio ok.
Dziwna sprawa za to w msconfig i opcji rozruchu - chciałbym aby ktoś to sprawdził bo coś dziwnego zaobserwowałem.

Otóż wchodzę w zakładkę "rozruch" zaznaczam "maksymalna pamięć" i pokazuje mi się "16384"
Potwierdzam "OK" potem "Zastosuj"
Dla pewności wchodzę jeszcze raz do zakładki "rozruch" i mam zaznaczoną opcje ale w okienku widnieje... "0"

Za każdym razem zmienia mi tą wartość na "0"

p.s.
Ogolnie więc nie mam tej opcji "maksymalna pamięć" zaznaczonej w rozruchu.


I jeszcze jedna "ciekawostka"
Zobaczcie ile mam ogólnie 'pamięci wirtualnej" przy przypisaniu tylko 2 GB pliku wymiany tylko dla partycji "C" (pozostałe wyłączone)
Czyżby tutaj były widoczne i brane pod uwagę obie kości pamięci 8 GB ?
Skąd tam jest aż 18 GB? czyżby 8 GB +8 GB+2 GB (plik wymiany) ??
(tutaj musze sprawdzić jak pokaże wirtualną przy uruchomieniu kompa tylko z jedną kością 8 GB)
Image

Inna zagadka jaka wciąż pozostaje to wykrywanie w biosie tylko 8 GB pamięci.
Jak widać wyżej, program AIDA64 też pokazuje fizycznej pamięci tylko 8 GB.
Nie chciałbym zostać zmuszony powiedzieć kumplowi że zrobił niepotrzebny zakup kości pamięci jaką mu poleciłem, bo wszystko wskazywało na to że zakup i dołożenie kolejnych 8 GB jest w przypadku tego komputera możliwe i bez problemu obsłuży.
W każdym razie za nim zamówiłem mu pamięć dokładnie to sprawdziłem (teoretycznie)

A i jeszcze jak to pokazuje się w Panelu Sterowania w "Wyświetl ilość pamięci Ram..." w systemie:
Image

OK - SPRAWA ROZWIĄZANA:
Zrobiłem po zmianie w opcji "rozruchu" (pokazało w oknie wartosć 16384) od razu ponowny restart kompa i teraz pokazuje mi w systemie:
16 GB (dostępne 15,5 GB )

Pamieć fizyczna dostępna pokazywana w programie AIDA64 to teraz 15871


Odznaczyłem ponownie opcje w rozruchu i restart kompa.
Sprawdziłem w biosie i normalnie wykrywa 16 GB.
W systemie także pokazuje teraz "Dostępna pamięć fizyczna 16 GB"
już bez żadnego dopisku ile jest dostępne.

Image

Dziwne było to uruchmienie i'aktywacja' obu kości ale ważne że teraz działa.
Dzięki - teraz mogę powiadomić kumpla żeby odebrał kompa i wsio działa Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11/09/2015 01:12 PM przez RadolSzczecin.)
11/09/2015 10:49 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Sponsor forum: EKLOCKI.NET - Sklep z klockami LEGO Warszawa