Logowanie Zarejestruj


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uszkodzony procesor?
Autor Wiadomość
Ania Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd: zachodniopomorskie
Liczba postów: 4,675
Dołączył: 03/05/2013
Reputacja: 177
Podziękował: 2782
Podziękowano mu 5207 raz(y)
Post: #1
Uszkodzony procesor?
Witam. Dziś czysciłam swój laptop-tj.dostałam się do wewnątrz,wypięłam wiatrak,wyczyściłam,włożyłam i zakręciłam z powrotem,lekko oczyściłam z kurzu całą resztę sprężonym powietrzem. Obudowę skręciłam,włączam laptop i tylko słychać 5 krótkich syg. dźwiękowych. Wygooglowałam że to problem z prockiem...czyżbym uszkodziła procesor?czy da się to naocznie stwierdzić.? Laptop sie uruchamia,wiatrak włączą na chwilę po czym się wyłącza,ekran jest czarny i następuje 5 syg.dźwiękowych.
Piszcie co i jak- czy czas na wydatki czy jeszcze nie :-P

14/02/2017 11:22 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Deczor Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd: Dublin
Liczba postów: 479
Dołączył: 24/03/2014
Reputacja: 16
Podziękował: 280
Podziękowano mu 455 raz(y)
Post: #2
RE: Uszkodzony procesor?
Aniu jaki laptop, bios jakiej firmy Ami czy Phoenix, Award, czy te sygnały są tej samej długości czy krótsze lub dłuższe. Spróbuj rozkręcić raz jeszcze może podotykaj te miejsca gdzie czyściłaś, wiem że to brzmi śmiesznie ale czasami zmienią się naprężenia przy kolejnym montażu i cudem sprzęt ożywa, poszukaj może jeszcze w instrukcji jak bios zresetować, powinna być bateria gdzieś można ją wyjąć na parę sekund i też wtedy się skasuje.
15/02/2017 12:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: Ania
Ania Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd: zachodniopomorskie
Liczba postów: 4,675
Dołączył: 03/05/2013
Reputacja: 177
Podziękował: 2782
Podziękowano mu 5207 raz(y)
Post: #3
RE: Uszkodzony procesor?
Laptop Dell Inrpirion 3721. Co do firmy bios to nie mam pojęcia :/ a sygnały są równej dlugosci (krótkie),w identycznym odstępie czasowym.
Spróbuję jeszcze raz wszystko rozkręcić,i popatrzeć choć wątpię by to coś dało.
Co do deseru bios to już wczoraj to zrobiłam - wyciągając baterię na godz. Niestety to też nie przyniosło żadnego efektu :/

15/02/2017 01:06 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
RadolSzczecin Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd:
Liczba postów: 944
Dołączył: 07/12/2014
Reputacja: 74
Podziękował: 1
Podziękowano mu 2591 raz(y)
Post: #4
RE: Uszkodzony procesor?
Ważne ile sygnałów.
http://www.pcstudio.com.pl/pogotowie-kom...erpretacja

Może być cos źle wsadzone (pamięci , HD, karta graficzna (laptopa to chyba nie obejmuje - akurat tu nie jestem pewny) ..itd )

Moze procek nieopatrznie ruszyłaś? .. lub nie zmoczyłaś tam nic tym powietrzem trzymając zbyt blisko?

Przypatrz się dokładnie i może odstaw i za jakiś czas - spróbuj ponownie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15/02/2017 01:25 PM przez RadolSzczecin.)
15/02/2017 01:15 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: Ania
DIESIRAE Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd:
Liczba postów: 163
Dołączył: 24/05/2015
Reputacja: 15
Podziękował: 13
Podziękowano mu 770 raz(y)
Post: #5
RE: Uszkodzony procesor?
(15/02/2017 01:06 PM)Ania napisał(a):  Laptop Dell Inrpirion 3721. Co do firmy bios to nie mam pojęcia :/ a sygnały są równej dlugosci (krótkie),w identycznym odstępie czasowym.
Spróbuję jeszcze raz wszystko rozkręcić,i popatrzeć choć wątpię by to coś dało.
Co do deseru bios to już wczoraj to zrobiłam - wyciągając baterię na godz. Niestety to też nie przyniosło żadnego efektu :/

Jeśli to Dell to prawdopodobnie BIOS może być dedykowany dla tego Laptopa.

może to być

Awaria zasilania zegara czasu rzeczywistego (RTC) Błąd baterii CMOS

Bateria źle włożona,zużyta etc.??

pod poniższym linkiem coś bardziej konkretnego dla tego laptopa (model i typ chyba powinien pasować)

http://www.dell.com/support/Article/pl/p...#Issue0_15

Wink
15/02/2017 01:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: Ania
Ania Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd: zachodniopomorskie
Liczba postów: 4,675
Dołączył: 03/05/2013
Reputacja: 177
Podziękował: 2782
Podziękowano mu 5207 raz(y)
Post: #6
RE: Uszkodzony procesor?
Jeszcze raz rozkręciłam laptop i na spokojnie rozkręciłam, i dokręciłam wszystko. Ponownie wpięłam RAM, no i włożyłam baterię. Laptop się uruchomił ! :-) Wprawdzie przy kolejnym uruchomieniu znów był problem - te 5 piknięć, jednakże po rozłączeniu baterii i prądu włączeniu - działa. Tak sobie myślę że być może bateria coś szwankuje- ale czy to możliwe skoro wcześniej było ok ? Choć wcześniej jej nigdy nie ruszałam. Teraz mam zagwozdkę. Może zamówić taką nową baterię bios, i zamienić- wtedy chociaż wykluczę jedno...

15/02/2017 10:41 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DIESIRAE Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd:
Liczba postów: 163
Dołączył: 24/05/2015
Reputacja: 15
Podziękował: 13
Podziękowano mu 770 raz(y)
Post: #7
RE: Uszkodzony procesor?
(15/02/2017 10:41 PM)Ania napisał(a):  Jeszcze raz rozkręciłam laptop i na spokojnie rozkręciłam, i dokręciłam wszystko. Ponownie wpięłam RAM, no i włożyłam baterię. Laptop się uruchomił ! :-) Wprawdzie przy kolejnym uruchomieniu znów był problem - te 5 piknięć, jednakże po rozłączeniu baterii i prądu włączeniu - działa. Tak sobie myślę że być może bateria coś szwankuje- ale czy to możliwe skoro wcześniej było ok ? Choć wcześniej jej nigdy nie ruszałam. Teraz mam zagwozdkę. Może zamówić taką nową baterię bios, i zamienić- wtedy chociaż wykluczę jedno...

"Może zamówić taką nową baterię bios" Pytajnik

1) wyciągnij starą baterię na wzór i kup nową taką samą najlepiej u zegarmistrza, bo każdy szanujący się zegarmistrz powinien mieć takie baterie (kosztuje chyba kilkanaście zyla a założenie nowej to pewność że jest sprawnaWink )

2) po wyciągnięciu baterii lub przed założeniem nowej sprawdź dokładnie jej gniazdo. Tam powinny być takie blaszki, zobacz czy nie są powyginane (w czasie konserwacji) czy czasem nie dotykają się bo wtedy jest zwieranie i robi się reset ustawień biosu lub czy po założeniu baterii nie ma ona jakichś mini luzów a przez to brak podtrzymania zasilania (chodzi o podtrzymanie ustawień biosu kiedy lap jest wyłączony).

Bios można upgradować do nowej wersji o ile łatki rzeczywiście są na tyle ważne że rzeczywiście wprowadzają jakieś rewolucyjne zmiany w pracy podzespołów kompa lub likwidują krytyczne błędy czy niedoróbki biosu. Jeżeli nie ma z niczym żadnych problemów i wszystko działa to nie polecam zwłaszcza jeśli ktoś nie ma doświadczenia w tej materii. Można narobić sobie sporo "bigosu" Tongue

Obstawiam baterię która kończy żywot.
Big Grin
15/02/2017 11:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: Ania
Ania Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd: zachodniopomorskie
Liczba postów: 4,675
Dołączył: 03/05/2013
Reputacja: 177
Podziękował: 2782
Podziękowano mu 5207 raz(y)
Post: #8
RE: Uszkodzony procesor?
Dzięki wielkie za podpowiedzi,i rady.Dziś udam się do miasta i zakupię nową bateryjkę i zobaczymy jakie będą efekty. Mam cichą nadzieję że to właśnie ona jest sprawczynią tego wszystkiego. Smile

16/02/2017 08:29 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ania Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd: zachodniopomorskie
Liczba postów: 4,675
Dołączył: 03/05/2013
Reputacja: 177
Podziękował: 2782
Podziękowano mu 5207 raz(y)
Post: #9
RE: Uszkodzony procesor?
Bateria cmos została wymieniona, na płycie sprawdzone czy wszystko dobrze powczepiane, czy nie ma żadnych wizualnych uszkodzeń, etc. Niestety sytuacja nie wygląda za ciekawie. Otóż każdorazowo przy uruchomieniu laptop:
1.uruchamia się, wiatrak się włącza na chwilę, po czym wyłącza i bios wydaje 5 króciutkich syg.( jak poprzednio)
2. Odłączam zasilanie, i podłączam ponownie, włączam laptop. Jest 1 normalny syg.przy włączeniu, po czym wszystko gaśnie (jakby ktoś odłączył zasilanie)
3. Znów uruchamiam laptop i za trzecim razem uruchamianie następuje prawidłowo.

Tak jest za każdym razem kiedy chce włączyć laptop. Następują te 3 kroki,gdzie każdorazowo przy 3-cim uruchomieniu laptop bez problemu startuje.

Brak mi pomysłów- może faktycznie coś z prockiem jest nie tak? może jakiś program do testowania podzespołów w laptopei,co dałoby choć podpowiedź.

17/02/2017 12:37 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DIESIRAE Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd:
Liczba postów: 163
Dołączył: 24/05/2015
Reputacja: 15
Podziękował: 13
Podziękowano mu 770 raz(y)
Post: #10
RE: Uszkodzony procesor?
(17/02/2017 12:37 PM)Ania napisał(a):  Bateria cmos została wymieniona, na płycie sprawdzone czy wszystko dobrze powczepiane, czy nie ma żadnych wizualnych uszkodzeń, etc. Niestety sytuacja nie wygląda za ciekawie. Otóż każdorazowo przy uruchomieniu laptop:
1.uruchamia się, wiatrak się włącza na chwilę, po czym wyłącza i bios wydaje 5 króciutkich syg.( jak poprzednio)
2. Odłączam zasilanie, i podłączam ponownie, włączam laptop. Jest 1 normalny syg.przy włączeniu, po czym wszystko gaśnie (jakby ktoś odłączył zasilanie)
3. Znów uruchamiam laptop i za trzecim razem uruchamianie następuje prawidłowo.

Tak jest za każdym razem kiedy chce włączyć laptop. Następują te 3 kroki,gdzie każdorazowo przy 3-cim uruchomieniu laptop bez problemu startuje.

Brak mi pomysłów- może faktycznie coś z prockiem jest nie tak? może jakiś program do testowania podzespołów w laptopei,co dałoby choć podpowiedź.

Tak na szybko.

Jak uruchamia się Lap, wejdź do Biosu i sprawdź jakiego producenta tak naprawdę jest ten Bios?? Lub po starcie systemu użyj programiku który polecił @Borsuk - HWinfo. Jak już będzie na 100% wiadomo to bez problemu wy-googlujesz co te 5 piknięć sygnalizuje.

1.
W Biosie lub po starcie systemu (na pasku tam gdzie zegar) sprawdź również pełną datę i godzinę systemową jaka jest wyświetlana. Jeśli jest jakiś problem z zasilaniem podtrzymania ustawień Biosu, jakiś feler z baterią, jakieś zwarcie itd. (zależy jak długo zwieranie trwało żeby był możliwy reset Biosu) to teoretycznie za każdym razem po uruchomieniu systemu lub wejściu do Biosu data będzie np 01.01.00r godz. 0.01. To będzie świadczyć że tutaj może być gdzieś problem.

2.
Jeśli rzeczywiście te5 piknięć sygnalizuje problem z procesorem, dobrze byłoby go ostrożnie wyciągnąć i uważnie przyjrzeć się przy pomocy szkła powiększającego jego "stykom - nóżkom" czy czasem jakieś piny nie są powykrzywiane np po akcji serwisowej - dociśnięty przypadkiem hitepipe itp. teraz wszystko jest bardzo liche jeśli chodzi o materiały i wykonanie. Pamiętaj że po demontażu procka wcześniej należałoby się zaopatrzyć i nałożyć nową pastę termo przewodzącą na procka.
W sieci jest film wykonany przez pracownika PROLINe i nie tylko jak to zrobić poprawnie. Opcja 2 to ostateczność.

3. Spróbuj w Biosie wyłączyć dedykowaną kartę graficzną o ile jest to możliwe bo nie zawsze jest to możliwe (tak teraz kombinują) i startować system na samej Integrze. Domyślnie i tak powinno się to odbywać właśnie w ten sposób. Wic polega na tym że po włączeniu zasilania ten słyszalny wiatrak to test wentylacji karty graficznej, jeśli jest z nim/nią jakiś problem Lap może się nie uruchomić. Karte graficzną dla testu najlepiej obciążyć może haha ETSem w wersji PM, polecam BarcelonęTongue lub jakąś wymagającą grą lub specjalnymi programikamiWink. Jest mi znany przypadek że przy podobnych objawach (ale nie było sygnałów dźwiękowych) ostatecznie okazało się że padła karta graficzna. Jeżeli u Ciebie jest coś nie w porządku z nią to;
- może być wina zasilania
- w grze pojawią się artefakty jeśli karta jest przegrzana
- jeśli zacznie się przegrzewać w czasie testów to albo system się zresetuje albo Lap się wyłączy
- jeśli jest załatwiona na cacy na Integrze nie powinno być żadnych problemów o ile się da wyłączyć kartę dedykowaną. (można odinstalować sterownik karty dedykowanej i wykasować ją w menadżerze urządzeń - to jest pół środek bo po restarcie i tak sterownik zostanie załadowany na nowo)

Przyczyn może być wiele, więc najlepiej byłoby lapka podrzucić komuś kto ogarnia temat i mógłby się problemowi przyjrzeć z bliska.

Smile
18/02/2017 01:23 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki procesor? Skipper 11 4,507 24/03/2018 03:34 PM
Ostatni post: Skipper
  Procesor AMD do kręcenia Futrzaczek99 0 1,294 23/01/2016 10:15 AM
Ostatni post: Futrzaczek99
  Procesor. Śliwka 8 2,758 04/11/2014 07:53 PM
Ostatni post: CzesieK_BS
  Każdy pobrany plik jest uszkodzony -WinRAR .:Cycuch:. 9 3,080 26/04/2014 11:11 PM
Ostatni post: .:Cycuch:.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Sponsor forum: EKLOCKI.NET - Sklep z klockami LEGO Warszawa