Logowanie Zarejestruj


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z pamięcią dysku C
Autor Wiadomość
Ania Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd: zachodniopomorskie
Liczba postów: 4,675
Dołączył: 03/05/2013
Reputacja: 177
Podziękował: 2782
Podziękowano mu 5207 raz(y)
Post: #1
Problem z pamięcią dysku C
Witam.
Mam problem z brakiem miejsca na dysku C.
Dysk ma pojemność 111GB. Wcześniej nim włączyłam oczyszczanie( tak jak radził Borsuk) było 0bajtów wolnych,teraz jest 5,66GB.
System win7. Na dysku C nie mam za wiele zainstalowane.Gry są na drugim dysku SDD, komputer przeskanowany.
Pisałam już na sb o tym, i @RadolSzczecin pytał jakiej przeglądarki używam- korzystam z Chrome.

19/10/2017 04:40 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DIESIRAE Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd:
Liczba postów: 163
Dołączył: 24/05/2015
Reputacja: 15
Podziękował: 13
Podziękowano mu 770 raz(y)
Post: #2
RE: Problem z pamięcią dysku C
1
A jak długo jest ten system użytkowany bez przeglądów konserwacyjnych, czy bez ew. formatowania i stawiania go na nowo??

2
Czy ma włączone aktualizacje??
bo jeśli tak to pewnie cieniuje na nim wersja instalacyjna win10 (trudno ocenić ile te pliki zajmują miejsca od 4GB wzwyż - podobno po instalatorze może być do ponad 20Gb śmieci - i jeśli tego nie widać gdzieś tam w plikach to na pewno ta niechciana 10 tam gdzieś sobie czeka na nieopatrzne potwierdzenie/kliknięcie zgody na jej instalację
(ponadto wszystkie aktualizacje nieściągnięte na dysk i nie zainstalowane mają przez system rezerwowaną ilość miejsca na partycji systemowej jako potencjalnie do ściągnięcia i instalacji - regularnie aktualizowana 7 już mało co ma wspólnego z oryginałem, to w sumie taki zakamuflowany win10 z całą telemetrią i innym syfem którym staraja się na uszczęśliwić panowie chyba z Redmond) )

3
Jeśli masz dużo gier zainstalowanych to najczęściej ich savy znajdują się na C w dokumentach a niektóre z nich naprawdę mogą sporo ważyć i np. taki program do czyszczenia nie będzie ich traktował jako śmieci bo są przypisane do zainstalowanych gier

4
Kiedy była ostatnia defragmentacja?? i jaki jest stan dysku?? być może najwłaściwszy będzie jednak format C i postawieni sys. na nowoTongue

5
Jeśli używasz Avasta jako AntyVira to ma on taka opcję jak wydajnośćWink uruchom to. Co prawda pełna wersja i funkcjonalność jest płatna ale ta apka na pewno coś tam zdiagnozuje i podpowie w czym problem

6
Jako narzędzie do konserwacji i szybkiej diagnozy polecam CCleanera (używać przynajmniej 1raz w tygodniu). Proste w obsłudze i szkód nie narobi. Jadę na tym od dawna, system stoi 3lata a chodzi jak po świeżej instalceWink

7
Mam też taki programik do czyszczenia napisany przez znajomego informatyka który robi to samo aczkolwiek jeszcze bardziej skuteczniej niż powyższy program, ale jest to plik exe, pewnie nie masz do mnie zaufania a do tego pliku pewnie haha jeszcze mniej co zrozumiałe, to jednak jeśli to pisz na PW, muszę go poszukać a jak go podesłać to się pomyśli (to ileś tam Kb czy Mb)

8
No i coś mi tu nie pasuje z tym Twoim dyskiemTongue rozmiar 111Gb hmmmm to raczej rozmiar partycji pewnie?? Era dysków o takiej pojemności minęła chyba z 15 lat temuWink albo i więcej Tongue

9 Jeśli system jest używany od kilku lat sprawdź rozmiar aktualizacji które się pościągały bo tego syfu może być bardzo dużo

10
Aha, jeśli kolekcjonujesz foty z gier np. haha z Etsa i jest ich bardzo dużo to potrafią one zając bardzo dużo miejsca (zazwyczaj są w formacie png)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19/10/2017 07:39 PM przez DIESIRAE.)
19/10/2017 07:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: Ania
Jaro070 Offline
Użytkownik
**
Użytkownik

Skąd: Bieszczady
Liczba postów: 11
Dołączył: 28/07/2015
Reputacja: 2
Podziękował: 0
Podziękowano mu 7 raz(y)
Post: #3
RE: Problem z pamięcią dysku C
Pobierz WinDirStat i zobacz co Ci zajmuje miejsce na dysku https://www.fosshub.com/WinDirStat.html/..._setup.exe

Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć ukrytą treść.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19/10/2017 07:47 PM przez Jaro070.)
19/10/2017 07:47 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: Ania
Ania Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd: zachodniopomorskie
Liczba postów: 4,675
Dołączył: 03/05/2013
Reputacja: 177
Podziękował: 2782
Podziękowano mu 5207 raz(y)
Post: #4
RE: Problem z pamięcią dysku C
DIESIRAE otóż odpowiadając na to co napisałeś:
Komputer mam od lipca, jest to składak, nie pierwszej nowości. Od czasu jak go mam nic nie robiłam z nim - tj.formatowanie, ani stawianie systemu na nowo.
Do dnia dzisiejszego nie zauważyłam żadnych problemów z pamięcią dysku C.

Aktualizacje mam wyłączone, jedyne aktualizacje to na własną rękę jakieś sterowniki grafiki, czy net framework.

Gier nie mam za wiele: raptem 7,i nie są to jakieś nowości.

Defragmentacja i stawianie systemu było robione w lipcu.

Używam AVG.

Z CC Cleaner korzystałam wcześniej na laptopie,i też wszystko było ok.Choć słyszałam głosy przeciw.

Jeśli problemem nie byłoby podesłanie to z chęcią skorzystam Wink

Co do pojemności dysku to z tego co sprawdziłam to C ma 120 GB, a drugi 250 GB- i na tym właśnie mam gry + kilka innych rzeczy.

Komputer jak kupowałam był świeżo po instalce win7, i jak pisałam nie miałam wcześniej żadnych problemów. Zauważyłam że sporo miejsca zajmują mi pliki które mam na pulpicie ( Borsuk polecił program WinDirStat) - część z Nich wrzucę na przenośny dysk, a reszta musi zostać bo jest mi potrzebna.

19/10/2017 07:59 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DIESIRAE Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd:
Liczba postów: 163
Dołączył: 24/05/2015
Reputacja: 15
Podziękował: 13
Podziękowano mu 770 raz(y)
Post: #5
RE: Problem z pamięcią dysku C
(19/10/2017 07:59 PM)Ania napisał(a):  DIESIRAE otóż odpowiadając na to co napisałeś:
Komputer mam od lipca, jest to składak, nie pierwszej nowości. Od czasu jak go mam nic nie robiłam z nim - tj.formatowanie, ani stawianie systemu na nowo.
Do dnia dzisiejszego nie zauważyłam żadnych problemów z pamięcią dysku C.

Aktualizacje mam wyłączone, jedyne aktualizacje to na własną rękę jakieś sterowniki grafiki, czy net framework.

Gier nie mam za wiele: raptem 7,i nie są to jakieś nowości.

Defragmentacja i stawianie systemu było robione w lipcu.

Używam AVG.

Z CC Cleaner korzystałam wcześniej na laptopie,i też wszystko było ok.Choć słyszałam głosy przeciw.

Jeśli problemem nie byłoby podesłanie to z chęcią skorzystam Wink

Co do pojemności dysku to z tego co sprawdziłam to C ma 120 GB, a drugi 250 GB- i na tym właśnie mam gry + kilka innych rzeczy.

Komputer jak kupowałam był świeżo po instalce win7, i jak pisałam nie miałam wcześniej żadnych problemów. Zauważyłam że sporo miejsca zajmują mi pliki które mam na pulpicie ( Borsuk polecił program WinDirStat) - część z Nich wrzucę na przenośny dysk, a reszta musi zostać bo jest mi potrzebna.

Użyj jeszcze programu HDTune tak na wszelki wypadek, sprawdzi faktyczny stan tego dysku. Kiedyś były dyski o poj. 120Gb no i rozmiar wskazuje ze dysk może być leciwy i kończy żywot. Jak interpretować odczyty znajdziesz np. tutaj

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html

lub

https://poradnikk.wordpress.com/2011/08/...is-bledow/

lub na jakiejś alternatywnej stronieSmile

Poznać faktyczny stan dysku nie zaszkodziWink


Poza tym w dzisiejszych czasach 120Gb to bardzo niedużo miejsca a niektore programy czy archiwa mogą je szybko zapełnić.

reszta na PW
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19/10/2017 08:47 PM przez DIESIRAE.)
19/10/2017 08:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: Ania
Jaro070 Offline
Użytkownik
**
Użytkownik

Skąd: Bieszczady
Liczba postów: 11
Dołączył: 28/07/2015
Reputacja: 2
Podziękował: 0
Podziękowano mu 7 raz(y)
Post: #6
RE: Problem z pamięcią dysku C
(19/10/2017 08:24 PM)DIESIRAE napisał(a):  Użyj jeszcze programu HDTune tak na wszelki wypadek, sprawdzi faktyczny stan tego dysku.

Darmowa wersja jest nierozwijana od 9 lat. Polecam pobrać CrystalDiskInfo http://crystalmark.info/redirect.php?pro...alDiskInfo

Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć ukrytą treść.
19/10/2017 08:28 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: Ania
DIESIRAE Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd:
Liczba postów: 163
Dołączył: 24/05/2015
Reputacja: 15
Podziękował: 13
Podziękowano mu 770 raz(y)
Post: #7
RE: Problem z pamięcią dysku C
(19/10/2017 08:28 PM)Jaro070 napisał(a):  
(19/10/2017 08:24 PM)DIESIRAE napisał(a):  Użyj jeszcze programu HDTune tak na wszelki wypadek, sprawdzi faktyczny stan tego dysku.

Darmowa wersja jest nierozwijana od 9 lat. Polecam pobrać CrystalDiskInfo http://crystalmark.info/redirect.php?pro...alDiskInfo

no dysk tez nie wygląda na młodzieńca Wink programów diagnostycznych jest wiele i wszystkie są lepsze od konkurencyjnych, ale mniejsza o to po to są fora żeby doradzać czy pomagać w rozwiązaniu problemówWink
19/10/2017 08:44 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: Ania
Ania Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd: zachodniopomorskie
Liczba postów: 4,675
Dołączył: 03/05/2013
Reputacja: 177
Podziękował: 2782
Podziękowano mu 5207 raz(y)
Post: #8
RE: Problem z pamięcią dysku C
Dziękuję Wam za poświęcony czas,i rady odnośnie mojego problemu. Otóż przestudiowałam to co napisaliście, zastosowałam się do rad i podpowiedzi gdzie doszukiwać się zapchanej pamięci, jak poustawiać w systemie niektóre rzeczy ( m.in.tryb hibernacji,czy dostosowanie pamięci wirtualnej) i z moich 0mb wolnego,uzyskałam 40GB. Tak czy siak będę musiała pomyśleć nad wymianą dysku C na lepszy model, bo ten swoje lata ma, co tu dużo mówić...
Jeszcze raz wielkie dzięki !

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20/10/2017 07:15 AM przez Ania.)
20/10/2017 07:12 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
RadolSzczecin Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd:
Liczba postów: 942
Dołączył: 07/12/2014
Reputacja: 74
Podziękował: 1
Podziękowano mu 2589 raz(y)
Post: #9
RE: Problem z pamięcią dysku C
Prawda jest taka że jak że jak ktoś pozna dokładnie system będzie wiedział m/w jakie katalogi i gdzie ile powinny zajmować i cyklicznie sobie czyści te rzeczy.
Według mnie mając Win7 masz aż nadto za duży HD na system.

Przjmując że jednak za bardzo się nie znasz i nie chcesz grzebać sama wewnątrz katalogów systemowych to te 111 GB jest w sam raz - bedzie jednak z czasem drastycznie maleć - o czym się właśnie przekonałaś.

Ważne jakie programy masz też dodatkowo poinstalowane.
Niektóre gry także robią rózne niespodzianki jak np. gra F1 2018 (czy 2017) tworzy sobie na 'C" plik 'replay' zajmujący 2 GB (to taki przykład) nawet jeśli sama gra jest instalowana na innej partycji.
Koeljna sprawa to steam i gry choć mamy niby na steam - to tak naprawdę mamy je też na HD.
Jeśli sami wcześniej nie wskazaliśmy innej partycji - instaluje się to wszystko w "C"

Sprawdź katalog Windows/Prefetch i Windows/Temp
Warto sobie sprawdzić 'ręcznie' niektóre katalogi i zerknąć do katalogu, gdy się okaże że nagle on ma duży rozmiar.
Niektóre katalogi są ukryte, warto włączyć pokazywanie katalogów systemowych.
Sprawdź sobie też może te katalogi:
C:\Users\*NAZWA UZYTKOWNIKA*\AppData\Local\Temp
C:\ProgramData\Package Cache

Podejrzewam ze też dużo niepotrzebnych rzeczy zapisała sama przeglądarka -ale Chrome nie znam to nie pomogę.
No i wiadomo że to co masz na pulpicie to automatycznie to jest to co masz na "C" więc nie warto pchać wszystkiego na pulpit.

Ja akurat nie używam żadnych CCCleaner i innych ale warto jak się mało znamy na systemie coś zainstalować wtedy gdy sie znamy jak te programy używać i jakie katalogi przeznaczyć do czyszczenia
Darmowy "Odkurzacz" też jest dobrym programem.
40 Gb to i tak za mało trochę co masz wolnego przy ponad 100 GB

Ja sam sobie tworze plik wykonywalny .bat w którym wpisałem odpowiednie reguły (ścieżki katalogów) i za jednym kliknięciem zawartość ich jest kasowana.

p.s.
Mam dysk 128 GB (tylko ze SSD) i z tego jeszcze go podzieliłem że na system przeznaczyłem ....tylko 40 GB Tongue
10 GB wolnego które z czasem stało się stałą wartością w zupełności wystarcza mi do swobodnej pracy systemu - ale ja pilnuje by to bez wyraźnego powodu drastycznie nie spadło, bo to oznacza że coś mi się zapisało co nie powinno.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20/10/2017 09:25 AM przez RadolSzczecin.)
20/10/2017 09:09 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: Ania
Ania Offline
Trucker
****
Trucker

Skąd: zachodniopomorskie
Liczba postów: 4,675
Dołączył: 03/05/2013
Reputacja: 177
Podziękował: 2782
Podziękowano mu 5207 raz(y)
Post: #10
RE: Problem z pamięcią dysku C
Radku jest tak jak piszesz- jak człowiek nie za bardzo się zna, i nie chce grzebać w katalogach systemowych to niestety, albo i stety musi opierać się na jakichś tam programach typu CCCleaner itp.,bo inaczej sam może jeszcze pousuwać to czego nie wolno Tongue
Co do programu,to @DIESIRAE podesłał mi taki właśnie taki plik .bat który sporo mi oczyścił na dysku,więc raz na jakiś czas będę z niego na pewno korzystać.
Sprawdzając programami dysk nie wyszło nic niepokojącego o jego stanie, natomiast wyszło to że sporo rzeczy z pulpitu mi to miejsce zabierało. Dlatego też część rzeczy zbędnych usunęłam, część wrzuciłam na przenośny dysk.
Co do folderów o których pisałeś, i ukrytych katalogów- tak, włączyłam opcje ich pokazywania, i dzięki temu trochę to wszystko też oczyściłam.

Także wiele Mi pomogliście, troszkę więcej wiem niż wiedziałam, i będę teraz bardziej uważna przy instalacji dodatkowych programów itp.
W każdym razie i tak będę chciała w najbliższej przyszłości zmienić dysk na szybszy,więc informacje takie jakie Mi podaliście przydadzą się Smile

Dzięki !

20/10/2017 09:42 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziwny dźwięk z dysku twardego WD, jakby spadająca kropla wody bumbumek 4 2,233 05/02/2017 01:11 AM
Ostatni post: bumbumek
  Benchmark dysku Lanker 1 1,487 02/07/2016 03:38 PM
Ostatni post: HasuFrogg

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Sponsor forum: EKLOCKI.NET - Sklep z klockami LEGO Warszawa