Logowanie Zarejestruj

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gospodarstwo Rolne AEE
Autor Wiadomość
Jerrson Offline
Zarejestrowani

Reputacja: 0
Podziękował: 0
Podziękowano mu 2 raz(y)
Gospodarstwo Rolne AEE
Gospodarstwo Rolne AEE

Gospodarstwo rolne AEE znajduje się w województwie Pomorskim zajmujemy powierzchnie około 350 ha jesteśmy nastawieni na produkcje trzody chlewnej od 1998 roku. Jesteśmy rodzinnym gospodarstwem które posiadało 15 ha, po upadku państwowych majątków ziemskich udało nam się zakupić w 1992 roku 120 ha ziemi w niedaleko położonej nas miejscowości. W 1996 r zostaliśmy dzierżawcami byłej fermy trzody chlewnej wraz z 230 ha ziemi, ferma była w wielkiej ruinie, gdzie odnowa zajęła nam co najmniej dwa lata. W efekcie tego udało nam się postawić na nogi magazyn zbożowy oraz dwa budynki inwentarskie. W 2000 r założyliśmy spółkę producentów trzody chlewnej posiadająca własną rzeźnie niedaleko Słupska , na ten moment w spółce były zarejestrowane 4 gospodarstwa które prowadziło tucz na 16000 sztuk świń. W 2001 roku dopadł nas kryzys gdzie nie zostaliśmy wypłaceni z jednej z rzeźni i zrobiliśmy przerwę roczną, w tym czasie skupiliśmy się na produkcji roślinnej. W 2002 roku wykupiliśmy za grosze udziały w spółce trzody chlewnej i zostaliśmy właścicielami rzeźni, która zaczęła się prężnie rozwijać. 

Obecnie stan ziemi jaką posiadamy się nie zmienił na ten moment powadzimy fermę w cyklu zamkniętym posiadamy na tuczarni 3500 tysiąca prosiaków oraz ciągle jesteśmy właścicielami rzeźni, na wiosnę planujemy wprowadzić do drugiego budynku taką samą ilość prosiaków, gdyż będzie ona po generalnym remoncie. W gospodarstwie jedyną słuszną marką maszyn rolniczych jest firma John Deere technologię uprawy przewyższa firma Horsch. 

Po krótkiej historii gospodarstwa pora na moją kolej jestem Maciej mam 21 lat jestem po szkole średniej oraz zaocznie studiuje. W gospodarstwie jestem tylko pracownikiem co wiąże się z tym ciekawa historia, bo na rozmowie o pracę dostałem informacje, że nie szukają obecnie traktorzystów. To z krzywą miną wróciłem do domu, gdzie po godzinie dostałem telefon od samego taty właściciela gdzie okazało się że czytał moje CV i mój kuzyn się z nim zna i powiedział, że za dwa tyg jeden z pracowników się zwalnia i będzie miejsce do pracy, więc los się do mnie uśmiechnął po krótkiej rozmowie która trwała, aż dwie godziny mam się stawić do pracy w przyszłym miesiącu. Tak więc zrobiłem akurat była jesień więc roboty pełno, w gospodarstwie pracuje trzech głównych traktorzystów i pięć pracowników,którzy zajmują się hodowlą trzody chlewnej. Ja wchodzę na postawę głównego gnojarza jak to szef powiedział, ponieważ główną moją rolą w gospodarstwie będzie codzienne wywożenie gnojowicy. Jak to Bartek pracownik powiedział, tutaj się wozi dzień i noc i zaśmiał się pod nosem. Pierwszego dnia Bartek pokazał mi mój sprzęt i zasady działania beczkowozu, sprzęt w firmie jest różny za to ja dostałem trzyletni beczkowóz Zunhammera i ciągnik 7730. Robota spokojna od 7 do 17-stej wiadomo czasami trochę dłużej się porobi to jest w końcu gospodarstwo i tak minęły prawie dwa miesiące w gospodarstwie. Zamieszczam kilka zdjęć jakie zrobiłem telefonem przez ten czas, niedługo ruszamy z cięciem soi więc wpadnie jakaś fotorelacja. 

W tle 8210 z naczepą do wożenia paszy

A tutaj moja siódemka obok biura na fermie.

29/10/2020 08:09 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: Michal_Z_gno
Jerrson Offline
Zarejestrowani

Reputacja: 0
Podziękował: 0
Podziękowano mu 2 raz(y)
RE: Gospodarstwo Rolne AEE
Dziś przyjechałem na bazę 20 minut po siódmej bo trochę się zasiedziałem wieczorem i się wstawać nie chciało. Zaparkowałem samochód udałem się do socjalnego w drzwiach spotkałem szefa przywitaliśmy się poszedłem do szatni przebrałem się. Wychodząc z socjalnego zmierzyłem ku mojej siódemce gdzie trzeba zrealizować codzienny przegląd przesmarować wałek sprawdzić stan techniczny ciągnika i tak też zrobiłem. Pogadałem z Tomkiem kierowcą ciężarówki potem chwilkę z Bartkiem i wtedy rura na śniadanie. 

W czasie przerwy na śniadanie zagadałem się z Bartkiem i dowiedziałem się że w miejsce tych 8210 które zostały sprzedane przyjadą od wroga jakieś używki. Ale to dopiero na wiosnę jak ruszymy ze sprzedażą tuczników. Ponoć mamy dobrać jeszcze kilka hektarów i jedno pole od biogazowni, ogólnie śmieszna historia bo mamy fikcyjna umowę z Damianem z biogazowni na odbiór gnojowicy bo ludzie się burzyli że jak ta ferma znowu zostanie uruchomiona to będzie taki smród jak za dawnego właściciela. Oddajemy do Damiana towar tylko wtedy kiedy mamy dużo w zbiornikach zimą albo jak mamy awarię, przeważnie raz na jakiś czas Tomek jedzie Manem z beczką zawieźć coś do Damiana aby mieszkańcy widzieli i żeby nie robili problemów. 

Reszta dnia wyglądała standardowo tak samo chłopaki myli klatki ja wylewałem to co zlatywało w zbiorniki. Z racji takiej że byłą to już płukanka to wylewaliśmy to prosto na rosnący rzepak. Mi to się podobało blisko do wożenia nie było ciągłej gonitwy. W ciągu tego dnia Bartek siał poplony a Rafał kręcił przy opryskiwaczu. Rafał to mechanik i elektronik firmowy dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. 
Ogólnie zbliżamy się wielkimi krokami do zimy wtedy z rzeźni ma przyjechać nasza ciężarówka i jedna wynajęta do wożenia świń na rzeźnie do tego czasu jak najwięcej gnojowicy ma być wylane. Na wiosnę mam dostać aplikator pod Zunhammera i chipa do Johnego. Jesteśmy po koszeniu soi mam tylko jedno zdjęcie jak kombajn Roberta u nas kosił na usługach. 

Na koniec dnia odstawiłem ciągnik pod myjkę umyłem sprzęt i odstawiłem w hangar, potem się przebrać i do domu. 

Tutaj chłopaki mi zrobili zdjęcie i na grupie na What's app wysłali 

Pompowanie z dużego zbiornika

Robson jak ustawia swoją S kę 

12/11/2020 04:57 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: patrykjanka17
Odpowiedz