Logowanie Zarejestruj


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 głosów - 3 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rosnące wymagania gry - co ulepszyć?
Autor Wiadomość
topiq Offline
Jakiś tam gracz 40+
***
ViP

Skąd: Puławy
Liczba postów: 163
Dołączył: 16/03/2017
Reputacja: 8
Podziękował: 66
Podziękowano mu 134 raz(y)
Post: #11
RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć?
Nie no, podstawa czyli CPU i mobo jest z innej epoki i od tego trzeba zacząć. Po pierwsze nie wiadomo jaka tam płyta jest obecnie. Jaką ma sekcję zasilania i czy jest możliwa (teoretycznie zawsze jest) zmiana procesora na najlepszy możliwy dla tej podstawki, przykładowo i7 3770 z K lub bez. Jak by była jeszcze w miarę dobra płyta z chipsetem Zxx, to można przy dobrym chłodzeniu i sekcji zasilania małym kosztem jeszcze lekkie OC zrobić czy wersji z K.
Z pamięciami trzeba mieć na uwadze, że DDR3 już dawno wyszły, a za rogiem czają się DDR5. Dobrać następne 8 GB, że by z obecnymi chodziły w dualu (pytanie co autor ma obecnie zamontowane, 1 x 8 GB czy 2 x 4 GB), trzeba trafić przynajmniej na podobne, najlepiej ten sam typ i producent. Do swoich Ballistixów dokupowałem po 4 latach następną kostkę identycznych w 2017 roku jak jeszcze były w sklepach i działały bezproblemowo. W sumie do samego ETS2 i ATS i7 3770 z lekkim OC na mnożniku do 4,3 GHz + 16 GB RAM i GTX 1080 nawet w 2K dawało radę. Grafikę też musi coś napędzić a w tym przypadku CPU. Akurat GTX 1050Ti to bardzo słaba karta, ale można poszukać coś na rynku wtórnym. Niestety w obecnych czasach, kiedy dostępność nowych kart jest znikoma, nawet starsze modele są w cenie. Sam żałuję, że tak szybko sprzedałem GTX 1080 bo dziś bym pewnie jeszcze +2/3 stówki więcej wziął. Aczkolwiek nie narzekam, bo stosunek odzyskanej kwoty do ceny zakupu RTX 3060Ti i tak jest lepszy niż jakbym chciał tę kartę kupić za dzisiejsze ceny.
Kwestia SSD. Jak dla mnie dla ETS2 jako samej gry nie ma to większego znaczenia. Większe znaczenie ma dla wczytywania się modów i autosave. W przypadku automatycznego zapisu nie występują mikroprzycięcia, w przypadku modów taki dysk SSD NVMe M.2 nawet PCIex 3x daje radę. Ale pod SATA też tragedii nie ma. Raczej nie widziałem mobasów z chipsetem Z77 z M.2 chyba, że jakieś bardziej wypasione wersje. Aczkolwiek na rynku wtórnym również występuje patologia i ludzie sobie życzą za tak stare platformy prawie sklepową cenę z dnia premiery. Sam się zdziwiłem, porównując do ceny swojego zestawu CPU + mobo.
Samo SSD klatek nie doda. Czy ETS2 i ATS potrzebny większy RAM? Musiałbym sprawdzić ile zajmuje obecnie. Przy Windows 7 nie ma to chyba aż takiego znaczenia.
Czy przejście na Windows 10 coś pomoże? Dla ETS2 raczej niewiele na tej platformie. To nadal DX11 przez W7 obsługiwane. Pomogłoby jakbyś całkowicie zmienił platformę na przykładowo intela i7 gen 9/10. Ale porównując ceny, lepiej już iść w gen. 10 bo ładnie zeszły z ceny, a niektóre płyty główne mają możliwość obsługi gen. 11 po aktualizacji BIOS (chipsety Z4xx, H470), oraz przyszłościowo Resizable BAR. Ale to dopiero wspomaga karty RTX 3xxx, które już stosowną aktualizację dostały.
Wszystko zamyka się w tym, jakim budżetem dysponujesz. Zmiana platformy na nowszą to zmiana mobo+CPU+RAM najbidniej, o ile masz jakiś dobry zasilacz.
Jeżeli masz bardzo okrojony budżet, to ceny takiego i7 3770 nie są już specjalnie zaporowe. Wersja bez K od 300 zł można wyhaczyć, chociaż teraz widzę, że tam też się patologia wkrada i ceny idą w górę przynajmniej na alledrogo, gdzie ceny już od 400 zł. To chyba za swojego kilka lat temu zapłaciłem podobnie jak zmieniałem z i5 3350p.
To już do Ciebie zależy jaką strategię obierzesz.
16/04/2021 06:29 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: jarson , Bozo
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - topiq - 16/04/2021 06:29 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Sponsor forum: EKLOCKI.NET - Sklep z klockami LEGO Warszawa