Logowanie Zarejestruj


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 głosów - 3 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rosnące wymagania gry - co ulepszyć?
Autor Wiadomość
topiq Offline
Jakiś tam gracz 40+
***
ViP

Skąd: Puławy
Liczba postów: 163
Dołączył: 16/03/2017
Reputacja: 8
Podziękował: 66
Podziękowano mu 134 raz(y)
Post: #19
RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć?
(16/04/2021 06:40 PM)adamets2 napisał(a):  
(16/04/2021 05:16 PM)topiq napisał(a):  Nie zgodzę się, wymiana procesora z i5 3350P na i7 3770 dała mi spory przyrost mocy.
Kolega musi zdecydować co chce zrobić i ile wydać kasy samodzielnie.
Podałem z własnego doświadczenia i to niedawnego, co można mniej więcej zrobić i z czym to się wiąże. O zasilaczu również wspomniałem, więc nie ma sensu klepać tego samego w każdym poście, bo jak widać autor dostał mętliku w głowie.

To jak tak przy okazji zapytam. Wg Ciebie, żeby mi gra chodziła płynniej z modami jest sens zmiany z i3 na i5 lub i7 (mam i3 9 generacji) ?

W przypadku ETS2 raczej wiele nie zmieni. Tu nawet i3 9gen sobie poradzi. Trochę się zmieniło w 1.40 i niektórzy odczuwają spory spadek wydajności z tym związany. Niestety nie miałem już sposobności sprawdzić tego na starszej platformie. A na obecnej raczej ciężko jakiekolwiek spadki wydajności znaleźć. A jest kilka ficzerów, które można wyłączyć lub zmniejszyć z ultra na wysokie i kilkanaście fps przybywa bez utraty jakości.

U autora wątku sprawa jest taka, że nie określił dokładnie jaką płytą główną dysponuje na jakim chipsecie. Ile chce przeznaczyć budżetu i na co. Nie wiemy jaki ma zasilacz. Nowa karta na słabym zasilaczu może nawet się nie uruchomić z braku mocy. 8 GB RAM także nie wiemy w jakiej konfiguracji, czy to jedna kość, czy 2x4 GB w dualu, z jakimi timingami pracują itp. A taki opis jak autor zamieścił, to jakby z marketowego gotowca zdjąć. Nie wiemy też w jakiej rozdzielczości autor wątku grywa.
Z cenami teraz też jest niewesoło, nvidia wraca się do starszych chipów, bo nowych brakuje. Ceny pikują i nie jest to dobry okres na zakupy GPU, bo nowych kart nie ma, stare zdrożały właśnie przez brak nowych.
Nie ma tu uniwersalnej rady. Kup to czy tamto. Składając PC trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. Kiepski zasilacz może spalić nam nowo zakupioną platformę albo powodować rozmaite błędy, BSODy.
Trochę się naskładałem PC od 2002 roku i dla siebie i dla znajomych. Warto też zrobić sobie na sucho takiego składaka w konfiguratorze jakiegoś sklepu komputerowego. 10gen obecnie całkiem nieźle wychodził w stosunku wydajność / cena, mimo że mój plan zakładał Ryzena.
Ale to się może zmienić, trzeba obserwować rynek, ceny, przeznaczyć konkretną kasę i zdecydować czy inwestujemy w podstawę na nowej platformie, czy komputer słuzy tylko do jednej gry typu ETS2 i wtedy faktycznie wystarczy jakaś lepsza karta graficzna.
I nie piszcie, że i5 2400 z zegarem 3,1 GHz to dobry procesor. Był średni nawet w dniu premiery. Jedynie i5 2500K i wyżej miały sens. A potencjał OC właśnie te z literką K na końcu. Ponadto Sandy Bridge jeszcze miały lutowany IHS, przez co lepiej odprowadzał ciepło. 3gen już miał już gluta. A między 2gen a 10gen to już kosmos i 10 lat od premiery. GTX 1050Ti to koniec 2016 roku zdaje się. Wymiana jednego elementu cudownie nie podniesie wydajności w ETS2. Jeden będzie ograniczał drugi. Będzie jak u mnie, kiedy RTX 3060Ti wrzuciłem na platformę 3gen. Owszem w miejscach graficznych gry dostały kopa, ale w procesorowych były potężne spadki fps. Po zmianie proca spadki się skończyły.
No i trzeba pamiętać, że na nowsze platformy sterowników pod Windows 7 producenci płyt głównych już nie wydają.
Jak to mówi klasyk, to nie je panie takie hope siupe Wink
16/04/2021 07:55 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
 Podziękowań: adamets2
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Rosnące wymagania gry - co ulepszyć? - topiq - 16/04/2021 07:55 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
Sponsor forum: EKLOCKI.NET - Sklep z klockami LEGO Warszawa